ADINIZ SOYADINIZ
E-POSTA ADRESİNİZ
TELEFONUNUZ
MESAJINIZ
Yiğitlerpen | Kurumsal | Blog Detay
2 ARALIK 2019
Çevre Dostu

Biz Pimapen olarak, 2015 yılında Avrupa ülkelerinin tamamlamakla yükümlü olduğu çalışmaları, çevreye olan duyarlılığımızdan dolayı onlardan önce tamamlayıp, çocuklarımıza olabildiğince erken, temiz bir çevre bırakmayı hedefledik. Bu sebeptendir ki 2004 yılında %100 geri dönüşümlü TPE conta kullanımı ile çevre için harekete geçtiğimiz gibi, yine çevre dostu kalsiyum-çinko stabilizan ile profil üretimine geçerek halkayı tamamladık: Bugün için, yarın için , yarından da sonrası için...

Avrupa bütünleşmesinin temel unsurlarından biri olarak kabul edilen serbest rekabetin ve serbest dolaşımın sağlanması, çevre alanında da ortak girişimleri ve ortak bir politikayı zorunlu kılmıştır.

AB’nin çevre politikası, hem çevrenin küresel etkileri olan bir alan olması hem de insanlığın ve dünyamızın geleceğini çok yakından ilgilendirmesi nedeni ile özel bir önem taşımaktadır. Ülkemizde de çevreyi ilgilendiren konular, çok büyük önem kazanmıştır.

Avrupa Birliği içinde ortak bir çevre politikası oluşturulmasının en temel sebepleri, çevre kirlenmesinin siyasal sınırları tanımaması olgusu ve yaşam kalitesinin daha da yükseltilebilmesi için doğal yaşam koşullarının sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesinin ve geliştirilmesinin gerekliliğidir.

İnsan yaşamında kullanılan tüm ürünlerin çevre ve insan sağlığı, güvenlik açısından etkileri düşünülerek Avrupa ‘da ve dünyada yeni yaklaşımlar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda Avrupa Birliği de 2000 yılından itibaren VINYL 2010(The Voluntary Commitment of the European PVC Industry) adlı PVC Endüstrisi Gönüllü Avrupa Kurulu oluşturmuştur. Bu kurul sadece PVC üreticileri için değil, PVC dahil PVC katkı malzemeleri üreten endüstriyi de içine almaktadır. Bu kapsamda, Avustralya 2008 yılı başından itibaren, içinde ağır metaller bulunduran plastik maddeleri ülkesine kabul etmeyeceğini açıklamış bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde de, kurşun ve benzeri ağır metallerin, PVC ürünlerinde kullanılması yasaklanmıştır.

Oluşturulmuş olan Vinyl 2010 Kurulu içinde yer alan ECVM (The European Council of Vinyl Manufacturers), ESPA ( The European Stabilisers Producers Associations) ve EuPC’nin( European Plastic Converters)aldığı kararla, 2000 yılının tüketim miktarlarını baz alarak, aşağıdaki oranlarda ağır metalar içinde en yaygın olarak bilinen kurşun kullanımını azaltacağını taahhüt etmektedir.

  • 2005 yılında %15 azalma,
  • 2010 yılında %50 azalma,
  • 2015 yılında %100 azalma.

Vinyl 2010 (PVC Endüstrisi Gönüllü Avrupa Kurulu), bütün Avrupa pazarlarında Mart 2001‘den itibaren ağır metal olan Ba-Cd stabilizan kullanımını yasaklamıştı. Bütün PVC kullanıcıları 2001 yılından itibaren teknolojik gelişimleri takip ederek kurşun bazlı stabilizan gruplarının kullanımına başladı. Sektörel gelişmeler ve çevreye olan duyarlılıkların artmasıyla beraber bu sefer kurşun bazlı stabilizanlara alternatif olarak Kalsiyum-Çinko bazlı stabilizanlar geliştirildi. Bu gelişim sonucunda VINYL 2010 adlı PVC Endüstrisi Gönüllü Avrupa Kurulu 2015 yılına kadar Avrupa’daki kullanıcıların kurşun stabilizan tüketimini sonlandırmalarını ve yerine kalsiyum çinko stabilizan kullanımına geçişi hedeflemiştir. Bu hedef, özellikle kompound üretiminde kullanımı, taşıması ve depolanması açısından büyük avantajlar getirecektir. Son kullanıcı açısından herhangi bir olumsuz etkisi olmayıp, çevreye uyumlu, Avrupa normlarına uyumlu çevre dostu pencereler üretilmiş olacaktır.

haberler

haberler
YİGİTLERPEN haberler
NEDEN
PVC PENCERE

Günlük yaşamın vazgeçilmez maddelerinden bir tanesi hiç kuşkusuz, polimerdir. PVC (Poli Vinil Klorür), çok büyük olan…

Devamı...
YİGİTLERPEN haberler
FRANSIZ BALKON
NEDİR?

Önünde maksimum 50 cm’lik bir çıkıntı ve korkuluk bulunan bir balkon türüdür.Fransız balkon camlı olup...

Devamı...
YİGİTLERPEN haberler
ÇEVRE DOSTU
PİMAPEN

2015 yılında Avrupa ülkelerinin tamamlamakla yükümlü olduğu çalışmaları, çevreye olan duyarlılığımızdan dolayı onlardan…

Devamı...
tüm haberler

İletişim

İletişim
ADRES

71 EVLER MAH. ERTAŞ CAD. NO:282/C
ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR

Haritada Göster
TELEFON
0222 600 00 03

iletişim formu

iletişim formu
ADINIZ SOYADINIZ
E-POSTA ADRESİNİZ
TELEFONUNUZ
MESAJINIZ